FORMUŁA DRIFT OPEN
JESZCZE WIĘCEJ DRIFTINGOWYCH EMOCJI!
FORMUŁA DRIFT OPEN
Jako pierwsza organizacja w kraju wprowadziliśmy zmagania Top 32 w miejsce Top 16, zwiększając tym samym liczbę zawodników biorących udział w zawodach.
W 2018 roku wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fanów driftingu oraz stale rosnącego poziomu zawodników Drift Open, zmieniliśmy również klasyczny przebieg zawodów driftingowych na autorską Formułę Drift Open dopuszczając pojedynki w parach już podczas pierwszego etapu kwalifikacji!
Dopisać o historii jak powstawała, jak ewoluowała, jakie były zmiany i doświadczenia.
Dzięki formule Drift Open możemy przeżywać emocje związane ze sportową rywalizacją w kłębach dymu już podczas pierwszego dnia zawodów!
I ETAP KWALIFIKACJI
tekst o I etapie
II ETAP KWALIFIKACJI
tekst o II etapie
TOP 32 / TOP 16 / TOP 7
tekst o topkach
KWALIFIKACJE - I DZIEŃ
Przebieg kwalifikacji w Zawodach Drift Open jest oparty na dwóch głównych etapach, każdy z własnymi zasadami i kryteriami.
W pierwszym etapie, zwanym formułą pucharową, każdy uczestnik rywalizuje w parach z losowo wybranym przeciwnikiem. Każda para składa się z kierowcy, który goni (goniący), i drugiego, który ucieka (uciekający). W tym etapie zawodnik ma dwie szanse na pokonanie swojego rywala. Jeśli wygra w swojej parze, automatycznie kwalifikuje się do zawodów i otrzymuje ocenę za swój przejazd jako prowadzący. W przypadku porażki, przechodzi do drugiego etapu kwalifikacji.
Sytuacja jest inna, jeśli kierowca nie otrzymał rywala z powodu nieparzystej liczby uczestników. Wtedy przystępuje do indywidualnego przejazdu, który jest oceniany jako prowadzący. Jeśli przejazd ten zostanie zaliczony, kierowca kwalifikuje się do zawodów. Jeśli jednak nie stawi się na starcie lub popełni błąd zerowy, musi przystąpić do drugiego etapu kwalifikacji.
Po zakończeniu pierwszego pojedynku, zawodnicy mają dwie minuty na przygotowanie się do kolejnego starcia. Jeśli samochód uległ awarii lub z innych powodów nie może ruszyć na start, drugi zawodnik musi wykonać indywidualny przejazd, który zostanie oceniony, by uzyskać awans do zawodów.
Drugi etap to sesja kwalifikacyjna, w której każdy kierowca ma dwie szanse na wykonanie przejazdu, który będzie punktowany. Oceny sędziów z lepszego przejazdu decydują o pozycji w sesji kwalifikacyjnej. Najlepiej ocenieni zawodnicy uzyskują kwalifikację do zawodów.
W przypadku, gdy kilku zawodników zdobywa taką samą liczbę punktów, priorytet ma uczestnik, który pierwszy zakończył proces rejestracji na zawody.
Kierowcy są grupowani na starcie zgodnie z instrukcjami Organizatora, a kolejność startu par nie ulega zmianie na etapie kwalifikacji.
Jeśli samochód nie może ruszyć na start z powodu awarii lub innych przyczyn, drugi zawodnik musi przeprowadzić indywidualny przejazd, który zostanie oceniony na inny poziom niż zero, by zdobyć awans do zawodów.
Jeśli kierowca nie stawi się na starcie w ustalonym czasie, jego przejazd kwalifikacyjny jest uważany za zakończony z zerową liczbą punktów.
Kolejność startów w przejazdach zależy od ustalonego wcześniej schematu, który wynika z losowania par.
Wyniki kwalifikacji składają się z dwóch grup zwycięzców: tych, którzy wygrali pierwszy etap kwalifikacji na podstawie najlepszego wyniku jako prowadzący, oraz tych, którzy zdobyli kwalifikację w drugim etapie, również według najlepszego wyniku.
ZAWODY - II DZIEŃ
Podczas zawodów w fazach TOP 32 dla klasy PRO oraz TOP 16 dla klasy Masters, rywalizacja toczy się w parach, zwanych również „Tsuiso”.
Dobieranie zawodników w pary opiera się na kolejności wyników kwalifikacji i jest określane na podstawie ustalonych schematów:
Zawodnik, który ma wyższą pozycję w drabince, pełni rolę uciekającego w parze.
Zwycięzca każdej pary przechodzi do kolejnych etapów rywalizacji.
W przypadku, gdy samochód ulegnie awarii lub z innych powodów zawodnik nie może wystartować, drugi zawodnik wykonuje tzw. „Bye Run” – przejazd nieoceniany, który ma potwierdzić gotowość zawodnika i samochodu do rywalizacji.
Na etapie TOP 32 dla klasy PRO oraz TOP 16 dla klasy Masters, każda para zawodników wykonuje jeden przejazd treningowy oraz dwa przejazdy punktowane. Przejazdy treningowe są wykonywane indywidualnie, bez rywalizacji w parach.
W późniejszych rundach, pary wykonują po dwa przejazdy punktowane.
W wyjątkowych warunkach pogodowych, Zespół Sędziów może wprowadzić zmiany w zasadach przejazdów treningowych.
Decyzja o zwycięstwie w Tsuiso zależy od oceny dokonanej przez Zespół Sędziów.
W przypadku remisu, pojedynek jest powtarzany – zawodnicy wykonują ponownie dwa przejazdy punktowane, bez przejazdu treningowego.
W sytuacji trzeciego kolejnego remisu, stosuje się zasadę „Sudden Death” (nagła śmierć) – pojedynek zostaje rozstrzygnięty natychmiast po popełnieniu przez któregoś z zawodników błędu zerowego.
UZNANIE W ŚWIECIE DRIFTINGU
blablablablabla formuła jest tak zajebista i dopracowna że zyskuje uznanie zawodników i innych organizatorów,
do tej pory prócz samej ligi Drift Open, swoje zawody w formule Drift Open przeprowadziły m.in.: